TREND KATEGORİLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

DÖVİZ
USD 32,5346 %-0,03
EUR 34,8069 %-0,16
BIST100 8.087 %0,76
GBP 40,4616 %-0,12
Logo
Anasayfa Ekonomi 2023 Yılı Son Faiz Kararı Perşembe Günü Açıklanacak

2023 Yılı Son Faiz Kararı Perşembe Günü Açıklanacak

Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu, 2023 yılının sonuna yaklaşırken, son faiz kararını 21 Aralık Perşembe günü açıklamış olacak. Tüm Türkiye'nin yakından takip ettiği faiz kararı için bir önceki toplantıda faizlerde yine artışa gidilerek politika faizi %40 olarak belirlenmişti.

Güncelleme: 18:54 - 19.12.2023
2023 Yılı Son Faiz Kararı Perşembe Günü Açıklanacak

Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu, 2023 yılının sonuna yaklaşırken, son faiz kararını 21 Aralık Perşembe günü açıklamış olacak. Tüm Türkiye’nin yakından takip ettiği faiz kararı için bir önceki toplantıda faizlerde yine artışa gidilerek politika faizi %40 olarak belirlenmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, 21 Aralık Perşembe günü faiz kararı için toplanmış olacak. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın başkanlığında yapılacak olan toplantının sonuçları, aynı gün içerisinde saat 14:00’te kamuoyuna açıklanmış olacak.

PPK Faiz Kararı Anketleri Sonuçlandı

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, politika faiinde 500 baz puanlık artışa gidilmiş ve politika faii %40 olarak açıklanmıştı. Aralık ayındaki yılın son faiz kararının ne olacağı konusunda ise, geçtiğimiz günlerde 14 Türk ekonomistin katılımı ile bir anket çalışması gerçekleştirilmişti. Yapılan bu anket çalışması neticesinde, çoğunluk tarafından 250 baz puanlık bir artış olacağı ve politika faizin %42,5 olacağı yönünde sonuçlar çıkmış durumda.

Politika Faizi Nedir?

Politika faiz oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan, Türk Lirası’nın değerini korumak, enflasyonu kontrol altına almak, ekonomik istikrarı sağlamak ve ekonomik piyasaları da kontrol altında tutabilmek için uygulanır.

Politika Faizinin Artması Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Politika faizinin artması ile birlikte, ekonomik süreçlerde ortaya çıkabilecek durumlar şu şekildedir;

  • İlk olarak, bankalar tarafından verilen kredi maliyetleri artacaktır. Bu da doğrudan konut kredileri, tüketici kredileri ve ticari kredilerin maliyetlerini arttırmaktadır. Kredi faiz oranları, gecikme faizleri de doğrudan etkilenmektedir.
  • Faiz artırımındaki asıl amaç tüketici davranışlarını da etkilemektedir. Bu sebeple, artan politika faizi ile birlikte borçlanmanın maliyeti artacağından dolayı bireylerin harcamalarında kısılmalar gözlemlenecektir.
  • Borçlanmanın maliyeti arttığından dolayı, tasarruf süreci başlayacaktır. Bu bireylerin tasarrufunun yanında firmalarda da layoff durumlarını beraberinde getirecektir.
  • Döviz kurları içerisinde yüksek faiz ilgili para birimini daha cazip konuma getirecektir. Bu sebeple, yabancı yatırımcıların Türk Lirası ile yatırım yapmasının önü açılacaktır.
  • Politika faizinin artması ile birlikte para arzı da genel olarak azalacaktır. Bu durumun neticesinde de fiyat artışlarının önüne geçilmiş olacaktır.

21 Aralık Perşembe günü yapılacak açıklama ile birlikte, politika faizi ve 2023 yılının son faiz artışı da tüm Türkiye tarafından öğrenilmiş olacak.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Halkarzhaber.com içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, halkarzhaber.com sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz