TREND KATEGORİLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

DÖVİZ
USD 33,0949 %0,10
EUR 36,2823 %0,26
BIST100 8.087 %0,76
GBP 43,1302 %0,25
Logo
Anasayfa Halka Arz Birleşim Yeşil Enerji Ne Zaman Halka Arz Olacak, Şirket Kimin?

Birleşim Yeşil Enerji Ne Zaman Halka Arz Olacak, Şirket Kimin?

Halka arz başvurusu yapan yeni şirketler arasına Birleşim Yeşil Enerji de katıldı. Birleşim Yeşil Enerji ne zaman halka arz olacak, şirket kimin inceleyelim...

Yayınlanma:
Birleşim Yeşil Enerji Ne Zaman Halka Arz Olacak, Şirket Kimin?

Yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Birleşim Yeşil Enerji A.Ş, bir kısmı sermaye artırımı bir kısmı ise ortak satışı olmak üzere toplamda 115,5 milyon lot satışı gerçekleştirmek için SPK’ya başvuruda bulunmuştur. Yeni halka arz olacak şirket hakkında Birleşim Yeşil Enerji ne zaman halka arz olacak, halka arz bilgileri neler, Birleşim Yeşil Enerji kimin, ne iş yapar ve benzeri gibi soruların cevaplarını içeriğimizde derledik. Buyurun detaylar…

Birleşim Yeşil Enerji Kimin, Ortaklık Yapısı Nasıl?

Birleşim Yeşil Enerji A.Ş iki ortaklı bir yapıya sahiptir. Şirketin payları yüzde 50 – 50 olacak şekilde İdris Çakır ve Mesut Altan’a aittir. Taslak izahnamede yer alan şirketin pay sahipliğine ilişkin tablo aşağıdaki gibidir:

Birleşim Yeşil Enerji Kimin, Ortaklık Yapısı Nasıl?

Birleşim Yeşil Enerji Kimin, Ortaklık Yapısı Nasıl?

Birleşim Yeşil Enerji Ne İş Yapar, Ne Zaman Kuruldu?

2002 yılında kurulmuş olan Birleşim Yeşil Enerji yenilebilir enerji alanında faaliyet göstermektedir. Birleşim Grup 2020 yılına kadar inşaat, mekanik ve elektrik mühendislik alanları gibi sektörlerde faaliyet gösterirken, 2020 yılında da yenilenebilir enerji alanına da yatırım yapmaya  başlamıştır. Şirketin bu kapsamdaki ilk yatırımı Edikli Ges Enerji’nin (Niğde) satın alınması olmuştur.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Birleşim Enerji’nin bu alandaki ikinci yatırımı Elbistan’da (Kahramanmaraş) Uluder Elektrik’in kurulması olmuş ve 2021 yılında da şirket Bitlis’te bulunan Gülbahar Elektrik Üretim’i satın almıştır. Böylece şirketin 3 adet güneş enerji santrali olmuştur. 56 MW kurulucu güce sahip olan Birleşim Yeşil Enerji, yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarıyla yıllık 58 bin ton karbon emisyonunun önlenmesini sağlamakta ve hem doğanın korunup hem de elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirmektedir.

Birleşim Yeşil Enerji Ne İş Yapar, Ne Zaman Kuruldu?

Birleşim Yeşil Enerji Ne İş Yapar, Ne Zaman Kuruldu?

Birleşim Yeşil Enerji Ne Zaman Halka Arz Oluyor, Halka Arz Bilgileri Neler?

Birleşim Yeşil Enerji SPK’ya halka arz olmak için başvurmuş ancak henüz onay almamıştır. SPK başvuruyu onayladığında Birleşim Yeşil Enerji halka arz tarihi belli olacaktır. O zaman biz de buradan sizlere duyuruyor olacağız.

Birleşim Yeşil Enerji taslak izahnamesinde yer alan bilgilere göre halka arzda 115,5 milyon lot satışı planlanmaktadır. Bunun 77 milyonu, ödenmiş sermayenin 500 milyon TL’den 577 milyon TL’ye çıkarılması amacıyla satılacak olup; 19.250.000 lotu İdris Çakır’a ait olan paylar ve 19,250 milyon lotu ise Mesut Altan payları olmak üzere ortak satışı şeklinde gerçekleşecektir.

Bireysele eşit dağıtım yöntemi ile yapılması planlanan halka arzın konsorsiyum lideri İnfo Yatırım’dır. Şirketin borsa kodu ve pay tahsisat oranları henüz belirlenmemiştir. Arzın ardından Birleşim Yeşil Enerji halka açıklık oranı yüzde 20,02 oranında olacaktır.

Birleşim Yeşil Enerji Ne Zaman Halka Arz Oluyor, Halka Arz Bilgileri Neler?

Birleşim Yeşil Enerji Ne Zaman Halka Arz Oluyor, Halka Arz Bilgileri Neler?

Birleşim Yeşil Enerji Halka Arz Geliri Kullanım Alanları ve Halka Arz Taahhütleri

Birleşim Yeşil Enerji fon kullanım raporunda yer alan bilgilere göre halka arz geliri kullanım alanları aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Yüzde 35 – 45 şirketin ve iştiraklerinin finansman maliyetinin azaltılması ve finansal yapılarının desteklenmesi
  • Yüzde 25 – 25 inorganik büyüme için likidite
  • Yüzde 15 – 25 enerji üretim kapasitesinin artırılması finansmanı
  • Yüzde 5 – 15 yenileme finansmanı

Birleşim Yeşil Enerji halka arz taahhütleri kapsamında ise 1 yıl boyunca ihraççı ve ortakların pay satışı yapmaması planlanmaktadır. Fiyat istikrarı ise planlanmamaktadır.

Birleşim Yeşil Enerji Finansal Durum

Birleşim Yeşil Enerji taslak izahnamesinde yer alan, şirketin mali durumu hakkında bazı seçilmiş finansal bilgilerin bulunduğu tablo aşağıdaki gibidir:

Birleşim Yeşil Enerji Finansal Durum ve Bilanço

Birleşim Yeşil Enerji Finansal Durum ve Bilanço

Birleşim Yeşil Enerji Resmi Site

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Halkarzhaber.com içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, halkarzhaber.com sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz