TREND KATEGORİLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

DÖVİZ
USD 33,0939 %0,10
EUR 36,2508 %0,23
BIST100 8.087 %0,76
GBP 43,0657 %0,12
Logo
Anasayfa Ekonomi TCMB Faiz Kararı Döviz Kredilerinde Etkili Oldu

TCMB Faiz Kararı Döviz Kredilerinde Etkili Oldu

Türkiye'de yüksek ticari kredi faizleri, işletmeleri döviz cinsinden kredilere yönlendirirken, Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ'un değerlendirmeleri ve piyasadaki eğilimler açıklandı.

Yayınlanma:
TCMB Faiz Kararı Döviz Kredilerinde Etkili Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen yıl başlattığı faiz artırımları, enflasyonu kontrol altına almakta başarısız oldu ancak faiz oranlarını 20 yıl öncesine götürdü. Finansman ihtiyacı olan iş dünyası, son 21 yılın en yüksek ticari kredi faiz oranlarıyla karşı karşıya kaldı ve bu durum şirketleri döviz cinsinden kredilere yönlendirdi.

tcmb-faiz-karari-doviz-kredilerinde-etkili-oldu

TCMB faiz artırımları oranları 20 yıl öncesine götürdü

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, döviz kredilerinde belirgin bir talep olduğunu belirtti. Önceki dönemlerde döviz kredilerini tercih etmeyen ve Türk Lirası kredilere yönelen şirketlerin, artık daha az risk gördüğünü ve tekrar döviz kredilerini tercih etmeye başladığını söyledi.

Baştuğ, “Döviz kurları istikrarlı hale geldiğinde ve endişeler azaldığında, firmalar döviz kredilerinden çekinmemeye başladılar” dedi. Ayrıca, TL ticari kredi faizlerinin yüzde 50’ye kadar ulaştığını, ancak döviz kredilerindeki faizin yüzde 8-9 seviyesinde kaldığını belirtti. Bu nedenle, özellikle döviz geliri olanların döviz kredilerine yöneldiğini ekledi.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Halkarzhaber.com içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, halkarzhaber.com sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz