TREND KATEGORİLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

DÖVİZ
USD 32,8286 %-0,05
EUR 35,6275 %-0,10
BIST100 8.087 %0,76
GBP 42,3279 %-0,15
Logo
Anasayfa Ekonomi Ticaret Bakanı Ömer Bolat İhracat Hedeflerinin Aşıldığını Açıkladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat İhracat Hedeflerinin Aşıldığını Açıkladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın DEİK tarafından düzenlenen törende yaptığı açıklamalara göre, Türkiye'nin ihracat rakamları artarak hedefleri aşıyor.

Yayınlanma:
Ticaret Bakanı Ömer Bolat İhracat Hedeflerinin Aşıldığını Açıkladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen 5. Ticari Diplomasi Ödülleri Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Küresel ekonomideki durgunluğun, özellikle enflasyonla mücadeledeki mali sıkıştırma tedbirlerinin dünya ekonomisine olumsuz etkiler yarattığını belirten Bolat, ihracata yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Bolat, bu yılın ilk 19 gününde elde ettikleri verilere göre yıllık bazda 256 milyar dolarlık ihracatın üzerine çıktıklarını ifade etti. Orta vadeli programda belirlenen 255 milyar dolarlık hedefin aşıldığını ve bu yılın tamamında 267 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacaklarını söyledi.

ticaret-bakani-omer-bolat-ihracat-hedeflerinin-asildigini-acikladi

Ticaret Bakanı Bolat: Yıllık Açık 156 Milyar Dolar

Bolat, Ağustos’tan itibaren her ay ithalatı bir önceki yılın aynı ayına göre azalttıklarını ve bu sayede yıllık açığın 156 milyar dolara gerilediğini belirtti.

İhracat destekleri ile 2023’ün üçüncü çeyreğinde yüzde 5,9 büyüme elde ettiklerini ve 9 ayı ortalama yüzde 4,7 büyüme ile tamamladıklarını aktaran Bakan Bolat, hizmetler ihracatını 2024 yılında 110 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Dünya genelindeki toplam doğrudan yatırımları 2022’de yüzde 1’e çıkardıklarını ve önümüzdeki dönemde yüzde 1,5 hedefine ulaşmayı amaçladıklarını ifade etti.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Halkarzhaber.com içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, halkarzhaber.com sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz