TREND KATEGORİLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

DÖVİZ
USD 32,5593 %0,07
EUR 34,8766 %0,05
BIST100 8.087 %0,76
GBP 40,5455 %0,10
Logo
Anasayfa Borsa BIST 100 Yabancı Yatırımcı İlgisiyle Hareketleniyor

BIST 100 Yabancı Yatırımcı İlgisiyle Hareketleniyor

Borsada yatırımcı ilgisi sürerken, BIST 100 endeksi bu hafta 7500 puan bölgesinden toparlanarak 8000 puan seviyesine yaklaştı. Merkez Bankası verilerine göre, yabancı yatırımcının girişi, özellikle bankacılık endeksi başta olmak üzere birçok şirkete ilgiyi artırdı.

Yayınlanma:
BIST 100 Yabancı Yatırımcı İlgisiyle Hareketleniyor

Borsa, yatırımcı ilgisiyle hareketlenmeye devam ediyor. Bu hafta BIST 100 endeksi, 7500 puan bölgesinden toparlanarak 8000 puan seviyesine yaklaştı ve haftayı 7993 puanla kapattı.

Merkez Bankası verilerine göre, yabancı yatırımcının girişi özellikle bankacılık endeksi başta olmak üzere birçok şirkete ilgiyi artırdı. Ancak halka arz edilen hisselerde bu hafta sert hareketler yaşandı ve yatırımcıların ilgisi azaldı.

bist-100-yabanci-yatirimci-ilgisiyle-hareketleniyor

BIST 100 yabancı yatırımcı halka arz dengesini değiştirdi

Yabancı yatırımcı davranışları, halka arz endeksinin diğer endekslerden geride kalmasına neden oldu. Bu hafta halka arz edilen hisselerde tavan sayısı 1’e kadar düştü. 2023’te bugüne kadar 53 şirket halka arz oldu ve borsada işlem görmeye başladı.

Uzmanlara göre, son dönemde TL varlıklara olan yabancı ilgisi, halka arzları olumsuz etkiliyor. Aralık ayının başından itibaren en uzun seri tavan hareketi, Şeker Yatırım’da 6 günle yaşandı. Diğer şirketlerde tavan hareketi daha kısa süreli oldu.

Halka arz endeksi bu hafta yüzde 5 kayıp yaşadı

Bu yıl içinde halka arz olan birçok şirket, tavan hareketlerinin ardından borsaya giriş seviyelerine geri dönmüş durumdadır. Halka arz endeksi bu ay yüzde 6,31, bu hafta ise yaklaşık yüzde 5 kayıp yaşarken, bankacılık endeksi aylık bazda yüzde 12,5 ve haftalık bazda yüzde 9’un üzerinde yükseldi.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Halkarzhaber.com içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, halkarzhaber.com sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz