TREND KATEGORİLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

DÖVİZ
USD 32,5198 %-0,08
EUR 34,7809 %-0,22
BIST100 8.087 %0,76
GBP 40,4548 %-0,13
Logo
Anasayfa Borsa Borsa İstanbul’da 3 Hisseye Tedbir Geldi

Borsa İstanbul’da 3 Hisseye Tedbir Geldi

Borsa İstanbul güne düşüş ile başlarken, 20 Aralık itibari ile 3 ayrı hissede tedbir kararı uygulandığı açıklandı. Aktarılan bilgiye göre; DESA, KGYO ve FORMT hisselerine 19 Ocak tarihine kadar sürecek şekilde kredili işlem yasağı gelmiş oldu.

Güncelleme: 17:17 - 20.12.2023
Borsa İstanbul’da 3 Hisseye Tedbir Geldi

Borsa İstanbul güne düşüş ile başlarken, 20 Aralık itibari ile 3 ayrı hissede tedbir kararı uygulandığı açıklandı. Aktarılan bilgiye göre; DESA, KGYO ve FORMT hisselerine 19 Ocak tarihine kadar sürecek şekilde kredili işlem yasağı gelmiş oldu.

Aynı dönem içerisinde de AGROT ve YGYO hisselerine brüt takas uygulamasına gidilirken, TETMT ve VKFYO hisselerine de emir paketi tedbiriyle işlem görmesine karar verilmiş oldu.

Hisse Senedinde Kredili İşlem Nedir?

Kredili işlemler, hisse senedi alım işlemlerinde nakit veya da takas alacakları dışında, yatırım hesaplarında bulunan hisselerin teminatları karşılığında ek bir işlem yapma imkanı sağlamaktadır. Bu tarz hisse işlemlerinde yapılacak işlemler, yatırım hesabının işlem gününde değil, takas gününde yani t+2 gününde kredilendirilmektedir. Kredili işlemler takas günü geldiğinde yani t+2 gününde, saat 13:00’a kadar, kredi tutarının kapatılması halinde herhangi bir faiz de yansıtmamaktadır.

Emir Paketi Tedbiri Nedir?

Hisse senetlerinde bilindiği gibi zaman zaman ani fiyat değişiklikleri yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda piyasanın manipüle edilmesini engellemek adına Borsa İstanbul tarafından emir paketi tedbiri uygulanmaktadır. Bu tedbirin içeriğine bakıldığı zaman, piyasadan limite emir girişlerinin kısıtlanması, emir iptalleri ve emir adetlerinin azaltılması, emir fiyatlarındaki kötüleşmelerin yasaklanması amaçlanır.

Borsa İstanbul emir paketi tedbirini uygularken, alış ile satış emirleri belirli aralıklar ile toplanır ve sonrasında işleme konur. Bu sayede, anlık olarak oluşabilecek yüksek fiyat değişikliklerinin önüne geçilmiş olur. Yatırımcıların da bu sayede büyük zarara uğramasının önüne geçilir.

 

 

 

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Halkarzhaber.com içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, halkarzhaber.com sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz