TREND KATEGORİLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

DÖVİZ
USD 32,4787 %-0,01
EUR 34,9900 %0,22
BIST100 8.087 %0,76
GBP 41,3984 %0,26
Logo
Anasayfa Halka Arz Halka Arz Trendi Türkiye’de Yükselişte!

Halka Arz Trendi Türkiye’de Yükselişte!

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) onayladığı halka arz projeleriyle Türkiye'de borsaya giriş eğilimi hız kazanıyor. Çates Elektrik, Batı Ege GYO ve Şeker Yatırım gibi şirketlerin başarılı halka arz süreçlerinin ardından, bu hafta da Mega Metal, Kuzey Boru ve Sur Tatil Evleri benzer bir süreçten geçiyor.

Yayınlanma:
Halka Arz Trendi Türkiye’de Yükselişte!

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanan halka arzlarla birlikte, Türkiye’de borsaya giriş yapmak isteyen şirketlerin sayısındaki artış göze çarpıyor.

Geçen hafta Çates Elektrik, Batı Ege GYO ve Şeker Yatırım gibi şirketler halka arz süreçlerini tamamlarken, bu hafta da Mega Metal, Kuzey Boru ve Sur Tatil Evleri benzer bir süreçten geçiyor.

halka-arz-trendi-turkiyede-yukseliste

Halka arzlara olan talep artarak devam ediyor

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, gelecek yılda da borsaya olan ilginin ve halka arzların devam edeceğini belirtti.

2023 yılında, 11 ay içinde toplamda 49 şirket halka arz edildi ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre 99 milyon 188 bin 753 yatırımcı bu sürece katıldı. Bu halka arzların toplam büyüklüğü 66,3 milyar lira oldu.

Ocak-Ekim arası 45 şirket halka arz oldu

Ocak-Ekim döneminde 45 şirket halka arz edilirken, elde edilen gelir 62,13 milyar TL’yi buldu. En yüksek tutarlı halka arz ise 6 milyar 825 milyon TL ile TAB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye aitti.

SPK tarafından onay bekleyen diğer halka arzlar arasında Koç Metalurji, Özyaşar Tel ve Galvanizleme, Horoz Lojistik, Narlı Feribot İşletmeciliği, Zen Girişim Sermayesi, Oba Makarnacılık ve Sümer Varlık Yönetim gibi şirketler bulunuyor. Halka arz süreçlerinin devam eden ilgi ile gelecek vadettiği gözlemleniyor.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Halkarzhaber.com içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, halkarzhaber.com sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz