TREND KATEGORİLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

DÖVİZ
USD 32,2212 %-0,01
EUR 34,9501 %-0,17
BIST100 8.087 %0,76
GBP 41,0615 %-0,15
Logo
Anasayfa Ekonomi Goldman Sachs TCMB Faiz Kararını Değerlendirdi

Goldman Sachs TCMB Faiz Kararını Değerlendirdi

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın dünkü faiz kararını analiz ederek, reel değerlenme vurgusunun piyasalarda nasıl algılandığını ve TCMB'nin politika duruşunu değerlendirdi.

Yayınlanma:
Goldman Sachs TCMB Faiz Kararını Değerlendirdi

Goldman Sachs, TCMB’nin dünkü faiz kararının ardından yeni bir değerlendirme yayınladı. TCMB, piyasa beklentileriyle uyumlu bir şekilde faiz oranlarını sabit bıraktı, ancak karar metninde Türk lirasındaki reel değerlenmeye vurgu yapması piyasalarda şahin bir tutum olarak algılandı.

Goldman Sachs analistlerinin hazırladığı rapora göre, TCMB’nin dezenflasyon için Türk lirasındaki reel değerlenmenin önemli olduğunu vurgulaması dikkat çekti. Analistler, gevşeme politikasına ilişkin öngörülerinde değişiklik yapmadılar ve ekonomide genişlemenin yılın üçüncü çeyreğinden itibaren başlayabileceğini öngördüler. Raporda, TCMB’nin kredi kartı harcamalarındaki artışı kontrol altına almak için yeni önlemler almasının beklendiği belirtildi.

goldman-sachs-tcmb-faiz-kararini-degerlendirdi

Goldman Sachs TL reel değerlenmenin önemini vurguladı

Raporda ayrıca Türk lirası ve rezervlerle ilgili pozitif beklentilere yer verilirken, yabancı portföy girişi ve daralan cari açık nedeniyle TL’nin değer kazanabileceği tahminine yer verildi. Bankanın ekonomistleri, TCMB’nin swap hariç net rezervlerinin 2024 yılında pozitif hale gelebileceğini öngördüler.

Goldman Sachs ekonomistleri, TCMB’nin politika faizindeki mevcut seviyenin yeterli olduğunu belirtti ve son faiz kararıyla iletilen mesajları değerlendirerek bu görüşlerini açıkladılar.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Halkarzhaber.com içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, halkarzhaber.com sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz