TREND KATEGORİLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

DÖVİZ
USD 32,5422 %0,05
EUR 34,8677 %0,08
BIST100 8.087 %0,76
GBP 40,5395 %0,13
Logo
Anasayfa Ekonomi TÜİK Şubat Ayı Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

TÜİK Şubat Ayı Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Şubat ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) rakamları, piyasada büyük önem taşıyor. Üretici enflasyonu yıllık bazda yüzde 47,29 artış kaydederek yükselişini sürdürdü.

Yayınlanma:
TÜİK Şubat Ayı Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

Piyasada yoğun bir gündemin başlangıcıyla birlikte, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı Şubat ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) rakamları büyük önem taşıyor. TÜİK, TÜFE’nin yanı sıra eş zamanlı olarak Yİ-ÜFE rakamlarını da kamuoyuyla paylaştı.

2024 yılına yükselişle başlayan üretici enflasyonu, TÜİK verilerine göre Şubat ayında yıllık bazda yüzde 47,29 artış gösterdi. Aylık bazda ise bu artış yüzde 3,74 oldu. Ocak ayında üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 44,20, aylık bazda ise yüzde 4,14 artmıştı.

tuik-subat-ayi-enflasyon-rakamlarini-acikladi

Şubat ayında üretici enflasyonu yıllık bazda yüzde 47,29 artış gösterdi

Şubat ayında üretici enflasyonu, bir önceki Aralık ayına göre yüzde 8,03, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 45,71 artış kaydetti. İmalat ürünleri yıllık bazda yüzde 56,71, aylık bazda ise yüzde 4,56 artış gösterdi.

Sanayi sektörünün yıllık değişim oranları incelendiğinde, en büyük artış yüzde 68,10 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe gerçekleşti. Diğer yandan, elektrik ve gaz üretimi ile dağıtımında yüzde 30,68’lik bir azalış gözlendi.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Halkarzhaber.com içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, halkarzhaber.com sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz