TREND KATEGORİLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

DÖVİZ
USD 31,5710 %0,01
EUR 34,2663 %-0,12
BIST100 8.087 %0,76
GBP 40,0708 %-0,05
Logo
Anasayfa Hisseler Enda Enerji Holding A.Ş.

Enda Enerji Holding A.Ş. Enda Enerji Holding A.Ş.

BIST Kodu:    (Enda Enerji Holding A.Ş.)
Halka Arz Tarihi:
Pay:
Dağıtım Yöntemi:
Halka Arz Fiyat Aralığı:
Halka Arz Durumu: Hazırlanıyor
Fiili Dolaşımdaki Pay:
Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı:
BIST İlk İşlem Tarihi:
Aracı K. :
Pazar:

Özet Bilgiler

  Şirket Hakkında

  Enda Enerji Holding A.Ş.

  Enda Enerji Holding A.Ş. (ENDA, Şirket ) konusu sadece enerji olan girişimlerde bulunmak üzere, 07 Ocak 1993 yılında İzmir’de Enda Enerji Üretim ve Dağıtım A.Ş adıyla kurulmuştur. 29.06.2000 tarihinde yapılan Olağan Genel kurul Toplantısı’nda Şirket’in unvanının “Enda Enerji Holding A.Ş.” olarak değiştirilmesi onaylanmış ve söz konusu değişiklik 04.09.2000 tarihinde Türkiye Sicil Gazetesinde tescil edilmiştir.

  ENDA’nın bağlı ortaklıkları ile birlikte ana faaliyet konusu yenilenebilir enerji kaynaklarından yatırımcı sıfatı ile her türlü üretim teknolojileriyle enerji üretim projeleri geliştirmek, yatırımları gerçekleştirmek ve üretim santrallerini işletmeye alarak elektrik üretimi, satışı ve elektrik ticaretini yapmaktır. ENDA, bünyesindeki çevre dostu ve profesyonel yönetim anlayışıyla işletilen enerji santralleri vasıtasıyla ürettiği elektriğin satışını YEKDEM, Gün Öncesi Piyasası (“GÖP”) ve İkili Anlaşma yolu ile satmaktadır. Ayrıca, 2004 yılından beri süregelen serbest tüketiciye satışlarını, 2016 yılında kurmuş olduğu Ensat Elektrik Enerjisi Tedarik Ticaret A.Ş bünyesinde profesyonel anlamda yürütmeye devam etmektedir.

  Bünyesinde bulunan yenilenebilir kaynak çeşitliliği (barajlı HES, nehir tipi HES, rüzgâr ve jeotermal) ve bu kaynakların Türkiye’nin değişik coğrafyalarında yer alması sayesinde, toplam portföy bazında mevsimsel etkileri tek bir kaynağa dayalı yenilenebilir üretim yapan tesislere nazaran daha az hissettirecek şekilde yıl içerisine daha dengeli yayılmış bir elektrik üretim profiline sahiptir.

  ENDA’nın 31.12.2019 itibarıyla bağlı ortaklıkları ve iştiraklerindeki %100’ü yenilenebilir olan 10 elektrik üretim santralinin toplam kurulu gücü 180,1 MW’e’dir. Kurulu güç dağılımı olarak portföyünde 4 hidro (104 MW), 5 rüzgâr (68,6 MW) ve 1 jeotermal (7,5 MW) elektrik üretim santrali bulunmaktadır. Toplam elektrik üretiminin %100’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşması dışa bağımlılığı azaltmakta ve devlet alım garantilerinden faydalanılmasını sağlamaktadır. Hedefi öncelikle tüm ortakları için yarattığı katma değeri artırmak olan Enda Grubu, Yönetici ve çalışanları ile birlikte, 26 yılı aşkın süredir takım ruhu, birbirlerine duydukları güven, saygı ve sevgi ile çalışmalarını, uzun vadeli değer yaratma hedefi ve küresel vizyonu çerçevesinde devam ettirmektedir.

  Santraller:
  - Çanakkale, Tuzla JES.
  - Balıkesir, Çaygören HES.
  - İzmir, Urla RES, Alaçatı RES, Mordoğan RES, Germiyan RES, Yaylaköy RES.
  - Aydın, Akçay HES.
  - Adana, Eğlence I HES, Eğlence II HES.

  Şehir : İzmir